Trajnostna mobilnost postaja vse pomembnejša v svetu, ki se sooča z izzivi podnebnih sprememb, onesnaženja in vedno večje urbanizacije. Načini, kako se premikamo, močno vplivajo na naše okolje in kakovost življenja. Tako kot pri drugih trajnostnih izbirah, tudi pri slednji velja: manj (voženj z avtomobilom) je več. V nadaljevanju lahko najdete praktične nasvete za uvajanje trajnostnih načinov mobilnosti ter si preberete nekaj zanimivosti na področju trajnostnega transporta.
Kolesarjenje kot oblika prevoza in rekreacije
Kolesarjenje postaja vse bolj priljubljeno, tako v Sloveniji kot drugod po Evropi. Po podatkih Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa vsaj štirikrat tedensko kolesari dobrih 13% ljudi. V Ljubljani beležijo tudi porast na stacionarnih števcih koles, prav tako pa narašča število uporabnikov javnega sistema za izposojo koles BicikeLJ. K temu največ pripomoreta elektrifikacija koles in boljše kolesarske steze, deloma pa tudi uspehi slovenskih kolesarjev in večja ozaveščenost o zdravem načinu življenja.
S kolesarjenjem namreč prispevamo k čistejšemu zraku, razbremenjujemo mesta, hkrati pa krepimo mišično moč, porabljamo kalorije in izboljšujemo mentalno zdravje. Za dodatno motivacijo, preverite pobudo Polni zagona.