Faktoring oz. odkup terjatev predstavlja zanesljiv vir financiranja obratnih sredstev, s katerim podjetja lažje uravnavajo denarne tokove in na ta način izboljšajo likvidnost ter varnost poslovanja. Hkrati s tem se s pomočjo faktoringa dosežejo nižje terjatve do kupcev, znižajo pa se tudi kratkoročne finančne ali poslovne obveznosti, kar med drugim vodi k nižji bilančni vsoti podjetja, medtem ko se delež kapitala poveča.
Poleg naštetega odkup terjatev zmanjša število dni vezave kratkoročnih terjatev in obenem poskrbi za povečanje denarnih sredstev v postavki aktiva. Navkljub omenjenim bonitetam faktoringa pa se podjetja v času odločanja zanj soočajo s številnimi vprašanji, vezanimi predvsem na časovni okvir in stroške, potrebne za odobritev tega.
Gre za obliko financiranja poslovanja, ki je cenovno povsem primerljiva s kratkoročnimi financiranji s posojili, revolvingom in drugimi vrstami financiranj, za katere so praviloma značilni enostavni ter kratki postopki. Ker ima Gorenjska banka postavljen bonitetni model za posle faktoringa, odobritev financiranja ustaljenih poslov oziroma manjših zneskov omogoči že v roku dveh dni, medtem ko financiranje poslov dolgoročne narave zahteva nekoliko daljši časovni obseg. Terjatve banka odkupuje tako do domačih kot tujih kupcev, sočasno z odkupom teh pa prevzame kreditni riziko oziroma riziko neplačila kupca.