E-račun
Izdajanje in prejemanje e-računov urejajo Obligacijski zakonik (OZ), Zakon o varstvu osebnih podatkov (ZVOP), Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot), Zakon o davku na dodano vrednost, Zakon o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu (ZEPEP) ter Zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva (ZVDAGA).
Vsi tehnični napotki za plačilo e-računa so predstavljeni v spletni banki Link, in sicer v zavihku “e-račun”, podzavihek “pomoč”. Podrobnejše informacije je mogoče dobiti tudi pri osebnem bančnem skrbniku ali pri tehničnih skrbnikih, dosegljivih na telefonski številki (04) 20 84 312.
Da lahko prejemnik ugotovi, ali je račun resnično poslal izdajatelj računa, mora biti zagotovljena avtentičnost izvirnika računa. Iz elektronskega sporočila morata biti razvidna čas in kraj odpošiljanja ter prejemanja računa. Zagotovljena mora biti integriteta računa, in sicer na način, da uporabljena tehnologija ter postopki v zadostni meri omogočajo spremembo podatkov na računu. Izdan e-račun mora … <a href="https://www.gbkr.si/pogosta-vprasanja-in-odgovori/vas-zanima-kako-vedeti-da-prejeti-e-racun-ni-ponarejen/">Več</a>
Potrebna je prijava prejemnika, saj mora izdajatelj e-računa od prejemnika prejeti soglasje, vendar oblika tega ni predpisana.
V tem primeru se plačilo še vedno izvaja z direktno obremenitvijo, le da račun ne prihaja več v papirnati obliki, temveč v e-obliki direktno v spletno banko Link. V kolikor stranka računa ne želi več plačevati z direktno obremenitvijo, pa je treba storitev ukiniti pri banki (lahko tudi preko spletne banke Link). Od takrat dalje … <a href="https://www.gbkr.si/pogosta-vprasanja-in-odgovori/se-sprasujete-ali-se-je-na-e-racun-mogoce-narociti-navkljub-temu-da-svoje-obveznosti-ze-placujete-preko-trajnega-naloga-oziroma-z-direktno-bremenitvijo-racuna/">Več</a>
Prvi e-račun v spletno banko praviloma prispe naslednji mesec po uspešno oddani vlogi za e-račun. V kolikor je prijava za e-račun oddana 5. v mesecu, izdajatelj pa račune izdaja okoli 8. v mesecu, tekoči račun še ne bo poslan v e-obliki, temveč papirnati. Obveščanja o začetku prejemanja e-računov v Gorenjski banki sicer ne izvajamo, obvestimo … <a href="https://www.gbkr.si/pogosta-vprasanja-in-odgovori/vas-zanima-v-koliksnem-casu-po-narocilu-e-racuna-prejmete-prvi-e-racun/">Več</a>
Nekateri izdajatelji računov predvidevajo prehodno obdobje, ko hkrati z e-računi pošiljajo tudi papirnate račune, vendar načeloma velja dogovor, da se stranka ob naročilu e-računa strinja z ukinitvijo pošiljanja papirnatih računov. Eden ključnih smislov e-računa je prav zmanjšanje porabe papirja.
E-račun je možno naročiti tudi v partnerjevem imenu, saj je treba v vlogi za e-račun navesti ID referenco izdajatelja (številka naročniškega razmerja oziroma številka partnerja), objavljeno na spletni strani izdajatelja (navodilo za prijavo na prejemanje e-računov).
Uporabnik spletne banke Link lahko storitev naroči takoj, in sicer preko zavihka “e-račun”. V nasprotnem se je na e-račun mogoče naročiti preko tiskane vloge, ki je na voljo na spletni strani, v poslovalnicah Gorenjske banke in pri izdajatelju. Vloge sprejemamo v poslovalnicah Gorenjske banke, vendar je treba sočasno z e-računi pričeti tudi z uporabo spletne … <a href="https://www.gbkr.si/pogosta-vprasanja-in-odgovori/se-sprasujete-kdaj-oziroma-kako-se-narociti-na-prejemanje-e-racunov/">Več</a>
Poleg osebnega računa je treba uporabljati tudi spletno banko Link.
E-račun Gorenjske banke je storitev, ki jo lahko uporabljajo: podjetja, in sicer kot izdajatelji e-računov, v kolikor so uporabniki elektronskega bančništva, saj jim mora, da bi bili v vlogi izdajatelja e-računov, računovodska aplikacija omogočati formiranje računov v predpisani elektronski obliki, in fizične osebe, ki morajo poleg osebnega računa uporabljati tudi spletno banko Link.